Blog

Oturma Odanızı Chi Enerjisiyle Yenileyin

By 5 Ağustos 2019 No Comments

Bu yazımızda sizlere oturma odalarını pozitif enerji ile nasıl dekore ederiz, hangi objeleri ve renkleri kullanmalıyız, koltuğun konumunu neye göre ayarlamamız gerektiğini öğreneceğiz. Evin en çok zaman geçirilen yani merkezi olarak tanımlayabileceğimiz oturma odalarının estetik açıdan güzel görünmesi dışında, bizlerde yarattığı etki yani enerjisi de çok önemlidir.

evime.com

Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde dekore edilmiş oturma odalarında bazen huzurla dolup rahatladığınız hissedersiniz bazen de tam tersi… Bir takım değişikliklerle oturma odalarınızı Chi spiritüel enerjisine göre dizayn edip pozitif enerji ile doldurmanız ve huzur dolu bir ortam yaratmanız mümkün.

Chi’nin tam karşılığı olmasa da genellikle ‘hava’ veya ‘nefes’ olarak yabancı dillere aktarılan bir terimdir. Dekorasyonda pozitif enerji denilince akla ilk gelen Feng Shui Çin mekân düzenleme sanatı, bir dekorasyon stili değildir. Bu öğretiye göre hava da var olan ve sürekli yenilenen negatif enerjinin pozitif enerjiye dönüştürülmesi gerekmektedir.

Her canlının ve cismin bir enerjisi vardır. Evin merkezi oturma odalarını pozitif enerji ile nasıl yenileriz ve enerji akışını nasıl dengeleriz?

  • Feng shui öğretisinin temel kurullarına göre insanlar doğdukları günden bu güne ağaç, ateş, toprak, su ve metal elementlerinin etkisi altındadır. Bitkiler de chi enerjisi ile doludur. Bu enerjiden yararlanmak için odanızda her zaman canlı tutabileceğiniz bir bitki kullanabilirsiniz.
  • Oturma odalarınızın düzenli olması çok önemlidir. Temiz olmayan, fazla eşyalı dağınık bir odada chi enerji akışı zorlaşır. Doğal olarak enerji akışına izin vermemiş olursunuz.
  • Oturma odanızda kullanacağınız yuvarlak bir sehpa ya da yuvarlak avize gibi cisimler kişiler arasındaki iletişimin daha sağlam olmasını sağlar. Yuvarlak bir masa ya da sehpa güçlü bir iletişim kurmanız için kesinlikle kullanılmalıdır.

evime.com

  • Koltuklarınızda ya da duvarda kullanacağınız turuncu renk içinizi enerjiyle dolmasını sağlar. Güneşin renklerinden biri olan turuncu renk mutluluk ve enerji vericidir. Dikkat etmeniz gereken nokta turuncuyu abartmamanızdır, ters tepki yaratabilir.


evime.com evime.com

(Budizm din mensupları da özellikle turuncu rengi kullanmışlardır. )

  • Bulunduğunuz odayı sürekli olarak havalandırın. Havasız bir oda enerjisi akışını durdurur.
  • Kendi kültürümüzde olan ve geçmişten günümüze anlam yüklediğimiz bazı objelerde mevcut. Örneğin; bolluk ve bereket için fil, şans için at nalı, hız ve güç için şaha kalkmış at figürleri gibi objeleri kullanabilirsiniz. İstediğinize ve yarattığı anlama göre bir obje belirleyebilirsiniz.

dekoratif fil

  • Koltuklarınızın sırt kısmı duvara gelecek şekilde konumlandırın. Bu şekilde odaya yeni girecekleri sırtınız dönük karşılamazsınız.
  • Oturma odanızın doğuya bakan duvarında sevdiklerinizin fotoğraflarını asabilirsiniz.

 

evime.com